EDI-integrasjon for leverandører
EDI for Vinmonopolet – få integrasjonen på plass uten forsinkelser
Vinmonopolet stiller klare krav til sine leverandører. EDI er en av dem. Vi hjelper deg å forstå hva som kreves, sette opp integrasjonen og komme i drift uten unødvendige forsinkelser.
Norske leverandører stoler på Kundan for EDI-integrasjon mot krevende kjøpere.
Vi hjelper leverandører mot blant annet
Vinmonopolet- ASKO
- COOP
REMA
Megaflis- Optimera
Dette betyr at vi kjenner kravene, testprosessene og hvordan integrasjonen faktisk må settes opp for å fungere stabilt i drift.
Din situasjon
Du vil selge til Vinmonopolet — og EDI er ikke valgfritt
Vinmonopolet er Norges statlige monopol for salg av alkoholholdige drikkevarer, og en av landets mest krevende handelskunder. De aksepterer ikke leverandører som ikke kan kommunisere digitalt på riktig måte.
Mange leverandører oppdager dette når de begynner å søke etter «EDI Vinmonopolet» eller «Vinmonopolet EDI krav» på nettet. Kravene kan virke tekniske og uklare hvis man ikke jobber med EDI til daglig. Derfor er det viktig å ha en partner som både forstår systemene og hvordan leverandørprosessen faktisk fungerer.
EDI er ikke noe man bare «skaffer seg». Det krever riktig integrasjon, korrekt dataformat og god forståelse av hva kjøper faktisk forventer å motta — og når.
Vi er her for å gjøre dette konkret og håndterbart for deg.
For å bli — eller forbli — leverandør til Vinmonopolet trenger du:
- Et fungerende EDI-oppsett som snakker med Vinmonopolets systemer
- Riktig konfigurerte meldingstyper og feltverdier
- Godkjent testing før du går live
- En stabil drift som ikke skaper avvik eller manuell etterarbeid
Vår rolle
Hva Kundan hjelper deg med
Vi er et norsk integrasjonsselskap med erfaring fra leverandørkobling mot krevende norske kjøpere. Vi kjenner kravene, vi kjenner prosessen, og vi vet hva som kan gå galt — og hvordan vi unngår det.
01

Kravforståelse og klargjøring
Mange leverandører vet ikke konkret hva de mangler. Vi starter med å kartlegge din situasjon: hva har du allerede på plass, hva mangler, og hva er den korteste veien til godkjent drift?
02

Teknisk integrasjon
Vi implementerer EDI-integrasjonen mot Vinmonopolet — enten det integreres mot ditt ERP-system, ordresystem eller en annen løsning. Vi håndterer konnektivitet, meldingsformat og dataflyt.
03

Meldingsoppsett og mapping
ORDERS, DESADV og INVOIC har spesifikke feltkrav. Vi setter opp og mapper meldingene riktig, slik at innholdet er korrekt fra dag én — og ikke returneres med feil fra kjøpers side.
04

Testing og sertifisering
Vinmonopolet krever at integrasjonen testes og godkjennes. Vi gjennomfører testprosessen og sørger for at du er godkjent og klar for reell drift.
05

Stabil drift og støtte
Etter go-live følger vi opp. Avvik, endringer i krav eller nye behov håndteres uten at du trenger å sitte alene med det.
Usikker på hva du trenger? La oss kartlegge det sammen.
Uforpliktende gjennomgang av din situasjon — gratis og uten krav om kjøp.
Steg for steg
Slik fungerer prosessen
Vi har hjulpet mange leverandører gjennom akkurat denne prosessen. Du vet hva som skjer — og når.
1
Kartlegging
Vi setter oss inn i din situasjon: systemer, krav og startpunkt. Du trenger ikke forberede noe teknisk — vi stiller de riktige spørsmålene.
2
Plan og avklaring
Vi lager en konkret plan: hva gjøres, i hvilken rekkefølge, og hva trenger vi fra deg. Ingen overraskelser underveis.
3
Teknisk implementering
Vi bygger integrasjonen — EDI-kommunikasjon, meldingsformat, datakobling og tilpasning mot ditt eksisterende system.
4
Testing og godkjenning
Vi kjører testmeldinger, håndterer tilbakemeldinger og justerer frem til godkjenning er på plass.
5
Overgang til drift
Når alt er godkjent hjelper vi deg over i stabil drift. Du har et team å støtte deg på — ikke en e-postadresse.
Prosessen er forutsigbar. Vi kommuniserer tydelig underveis. Du trenger ikke forstå alle tekniske detaljer — du trenger bare å stole på at det blir gjort riktig.
Hvorfor velge oss
Hvorfor leverandører velger Kundan
Vi er ikke en generell IT-leverandør. Vi er et integrasjonsselskap som kjenner norske kjøperkrav — og hjelper leverandører med å møte dem.

Vi kjenner norske kjøperkrav
Kundan har jobbet med EDI-integrasjoner mot norske kjøpere over lang tid. Vi kjenner kravene, prosessene og fallgruvene — og vi vet hva Vinmonopolet faktisk ser etter i testfasen.

Ingen teknisk forkunnskaper kreves
Du trenger ikke forstå EDI for å jobbe med oss. Vi oversetter kravene til konkret handling og holder deg informert — uten å overvelde deg med teknikaliteter.

Forutsigbar prosess
Vi kartlegger, planlegger og leverer etter tydelig struktur. Du vet hva som skjer, hva som kreves av deg, og hva neste steg er.

Redusert risiko for feil og forsinkelser
Feil i EDI-oppsett kan medføre avviste meldinger, forsinkede leveranser og tapte ordrer. Riktig implementering fra starten sparer deg for tid og kostnader.

Norsk støtte og tydelig kommunikasjon
Du kommuniserer direkte med et norsk team som forstår din situasjon — ikke med en helpdesk på den andre siden av verden.
Videre vekst
Trenger du mer enn EDI?
Mange leverandører som implementerer EDI mot Vinmonopolet oppdager at de også har behov for andre digitale løsninger — enten nå eller i nær fremtid.

Integrasjoner mot ERP og logistiksystemer
For automatisk dataflytt mellom systemer — uten manuell dobbeltregistrering

Ordreportaler og selvbetjeningsløsninger
For effektiv håndtering av innkommende bestillinger

E-handel og digitale salgskanaler
For leverandører som ønsker å vokse digital

API-integrasjoner mot andre kjøpere
Rema, NorgesGruppen, COOP eller andre store kjeder
Kundan leverer disse løsningene og kan være en langsiktig teknisk partner — ikke bare for dette oppdraget.
Kjøpere vi kobler leverandører mot
- Vinmonopolet
- ASKO
- COOP
- REMA 1000
- NorgesGruppen
- Megaflis
- Optimera
- + flere
Én partner for alle dine EDI- og integrasjonsbehov. Når du er klar for neste kjøper, er vi allerede kjent med kravene.
Spørsmål og svar
Ofte stilte spørsmål
Svar på det leverandørene spør om oftest — klart og uten omsvøp.
Når Vinmonopolet krever EDI betyr det at alle forretningsdokumenter — som ordre, leveringsmeldinger og faktura — må sendes elektronisk i standardiserte EDI-formater. Dette gjør at systemene deres kan behandle store mengder transaksjoner automatisk. For deg som leverandør betyr det at systemet ditt må kunne sende og motta riktige EDI-meldinger.
EDI (Electronic Data Interchange) er et standardisert format for elektronisk utveksling av forretningsdokumenter — som ordrer, leveringsvarsler og fakturaer. Vinmonopolet krever EDI fordi de håndterer et stort volum av transaksjoner og trenger at all kommunikasjon skjer automatisk, korrekt og sporbart. Manuell håndtering i e-post eller PDF er ikke akseptabelt for en aktør av Vinmonopolets størrelse.
Ja. Vinmonopolet stiller de samme grunnleggende EDI-kravene uavhengig av leverandørens størrelse. Fordelen med å jobbe med oss er at vi kan sette opp en løsning som passer din skala — uten å overkomplisere det. Du trenger ikke et stort IT-apparat.
Det avhenger av din eksisterende infrastruktur og hva som er på plass. For de fleste leverandører er vi i mål med implementering og testing innen noen uker. Vi gir deg en realistisk tidsplan etter innledende kartlegging.
I de fleste tilfeller ja. Vi arbeider med en rekke ERP-systemer og kan tilpasse integrasjonen til din eksisterende infrastruktur. Fortell oss hva du bruker, så avklarer vi det tidlig i prosessen.
GLN (Global Location Number) er et unikt identifikasjonsnummer for din virksomhet og dine lokasjoner. Det er nødvendig for at Vinmonopolet skal kunne identifisere deg som avsender og mottaker i EDI-kommunikasjonen. Hvis du ikke har et GLN, hjelper vi deg med å skaffe og registrere det.
Vi tilbyr oppfølging og støtte etter go-live. Avvik i EDI-kommunikasjonen oppdages fort, og vi hjelper deg med å rette dem raskt. Du er ikke alene etter at integrasjonen er satt opp.
Kostnadene varierer basert på hva som allerede er på plass og hva som må bygges. Vi gir deg et tydelig pristilbud etter kartlegging — ingen skjulte kostnader. For de fleste leverandører er EDI en nødvendig investering for å i det hele tatt kunne operere som Vinmonopolets leverandør.
Ja. Kundan jobber med integrasjoner mot en rekke norske og internasjonale kjøpere. Etter at Vinmonopolet er på plass, kan vi hjelpe deg med å utvide til andre handelskunder.
Ikke mye til å begynne med. Vi trenger en innledende samtale om din situasjon — hvilke systemer du bruker, hva Vinmonopolet har kommunisert av krav, og hva du allerede har på plass. Derfra tar vi det steg for steg.
Ja. Vi kjenner Vinmonopolets EDI-krav og testprosess, og vi har hjulpet leverandører gjennom nettopp dette. Det betyr at vi ikke starter fra null — vi starter fra erfaring.
Klar til å komme i gang — eller trenger du bare å forstå hva som kreves?
Uansett hvor du er i prosessen, er det nyttig å snakke med noen som kjenner dette godt. Vi tar en innledende samtale uten forpliktelser.




